![]() |
Men nu kommer det väl inge mer snö |
I minnet finns lätta pustar av helgen även om två småsjuka barn med tillhörande vakennatt gör sitt bästa för att ta ner mig på jorden igen. Fast det är klart, fick ytterliggare en puff upp på molnen då jag läste omdömet i senaste BKWine briefen. Härligt på gränsen till stort att bli omnämnd i ett av landets största nyhetsbrev om vin, även mitt första nyhetsbrev som jag anmälde mig till i intressets begynnelse. Tack ännu en gång för de fina orden, får ta mig en funderare kring bakgrunden.
![]() |
Göm i källaren något år till |
Det här var ungt så det hette duga, lite skumbanan, hallonlakritsskallar, jordgubb en tydlig blinkning åt beaujolais och någon tyngre krydda. Muskot, frågar jag kära frun som också sniffar, nje. Ok men något åt det träigare hållet. Med tid och luft ändrar doften skepnad och blir mer homogen och de yngsta dragen försvinner, men fortfarande lite ungbångstyrigt.
Smaken är åt det slankare hållet, nästan lite småsyrligt. Bra tryck i den unga rena småjästiga frukten ackompanjerat av en mustigare mörk krydda. Avslutet stramas upp med uppiggande tanniner. Trots sitt unga uttryck känns det hyfsat balanserat, gott och väldigt drickvänlig.
Eftersmaken är bra lång, plommonfruktig med mer mörka träinslag. (svårbedömt, men landar säkert någonstans mellan 86-88p)
Överlag känns det inte riktigt klart, väl ungt för att smickra in sig hos gemene man men personligt och uttrycksfullt. Om merlot från Gaudium var atypisk, fast på ett bra sätt, snurrar det på ännu mer här. Har druckit en hel del cab men inget som kommer i närheten av detta. Börjar kanske bli tjatigt men jag gillar det här bångstyriga, personliga men ändå homogena som de provade Österrikiska vinerna visat upp
![]() |
Trädgården kallar |
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar